X
تبلیغات
خاطرات امیرپارسا
مجموعه خاطرات حاصل از گذر ایام
با تمام شدن تابستان و شروع مدارس، بعید بدونم امیرپارسا بتونه خاطراتش را اینجا مرتب بنویسه. چون نوشتن خاطرات روی کاغذش هم بسیار دیر به دیر شده. البته حق داره بنده خدا.

راستش من خیلی کنجکاو بودم که ببینم بچه ها که زبان خارجی بلدنیستند چطوری پیشرفت میکنند. بنابراین از دو هفته پیش،  امیرپارسا را گذاشتیم کلاس زبان آلمانی. بعد از شرکت در اولین جلسه، با علاقه از اتفاقات اونجا و بچه هایی که توی اون کلاس بودن صحبت میکرد. گفت همه آلمانی صحبت میکردن و معلم هم همینطور اما من هیچی نمیفهمیدم! تا جایی که به آلمانی یک سوال از من کرد و من بهش گفتم Please speak English  معلم هم همون سوال را به انگلیسی کرد که بازهم نفهمیدم!

 بعد از جلسه بعد تعریف کرد: معلم داشت صدای حرف O که دو تا نقطه روش است را یاد میداد یکدفعه زدم زیر خنده و تا چند دقیقه فقط میخندیدم. معلم بنده خدا هم فقط هاج و واج به خوش خندگی اون نگاه میکرده.

بعد از جلسه سوم گفت که یکی از بچه های پشت سری بلند میشه میگه Ich bin Bube و امیرپارسا هم که در عوالم زبان فارسی یکدفعه با  کلمه bube که در فرهنگ لغات خانواده ما بجای کلمه زشت و خنده داری داره روبرو میشه دوباره میزنه زیر خنده و اینبار خنده اش خیلی بیشتر طول میکشه. همه بچه ها و معلم با تعجب نگاهش میکنن. بالاخره میتونه خنده اش را تمام کنه و کلاس ساکت میشه. یکدفعه اینبار کلاس با هم به خنده می افته و دوباره امیرپارسا باهاشون میخنده..

خلاصه هفته اول با آب و تاب و خنده خاطرات کلاس زبان آلمانی را تعریف کرد و خوشبختانه متوجه شدم علاقه زیادی به یادگرفتن زبان داره و در این کلاس کم هم نمیاره و به هرشکلی که شده خودش را از تک و تا نمی اندازه. 

هفته دوم هم متوجه شدم به راحتی جملات ساده ای را میگه و تعدادی فعل را هم یاد گرفته. مهمتر از همه دست خطش است که هفته اول که واقعا بدخط و عجیب غریب نوشته بود و حالا در هفته سوم میتونه سرهم بنویسه. جالب اینه که مجبوره با خودنویس بنویسه و مداد و مدادپاک کن توی نوشتن را کنار گذاشته است.

دستخط امیرپارسا با مداد هفته اول کلاس زبان

دستخط امیرپارسا با خودنویس هفته سوم کلاس زبان

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم شهریور 1388ساعت 11:55  توسط بابای امیرپارسا  | 

تابستان امسال برای امیرپارسا، زمانی است برای تجربه کردن بسیاری از چیزهایی که می تواند نقش مثبتی در شکل گیری شخصیت او داشته باشد.

امیرپارسا برای اولین بار بدون پدر و مادرش البته به همراه عموش امروز از تهران به اصفهان و منزل مادربزرگش رفت. سفر و تجربه محیطهای مختلف و سازگاری با شرایط جدید در مجموع برای این پسر بسیار عاطفی ما میتواند مثبت باشد.

به محض برگشت آنها، آزمونی دیگر برایش در راه است و آن هم دست و پنجه نرم کردن با زبان خارجی است. باید دید چگونه با آن برخورد خواهدکرد.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر 1388ساعت 22:45  توسط بابای امیرپارسا  | 

در خبر ها آمده بود كه خودروي گلف در نمايشگاه خودرو در نيويورك به عنوان خوردوي سال دنيا شناخته شده است. .  اينجا البته به نظر من وقوع بحران مالي جهاني در اول شدن اين خودرو بي تأثير نبوده است. هم شيك و داراي ضريب امنيتي (تعداد هفت كيسه هوا در آن نصب است) بالا و هم كم مصرف و كم خرج . اما براي كساني كه عادت به خودروي صندوق دار دارن مثل خانواده ما،‌ كنار آمدن با وضعيت صندوقش يك كم سخت است.  خودروي علي ژيپانگو هم مقام سوم را كسب كرده است!‌

به اصرار اميرپارسا انشالله در تعطيلات دو سه روزه پيش رو يك سفر تا شمال ميريم و نگارش خاطرات آن هم با اميرپارسا. البته اگر همت داشت !

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین 1388ساعت 19:8  توسط بابای امیرپارسا  | 

سیزده بدر و توپ و سبزه و ...

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین 1388ساعت 20:51  توسط بابای امیرپارسا 

به مناسبت عید نوروز گروههای مختلفی از هنرمندان کشور راهی خارج از کشور می شوند تا یاد ایران و ایرانی را در دلها زنده کنند، غم غربت را از دلهای ایرانی ها بزدایند و خوب در سایه این برنامه ها این امکان فراهم می آید تا  ایرانیها از طیفهای مختلف به این بهانه دور هم جمع شوند... به نظر من مهمترین و موثرترین کاری که رایزنیهای فرهنگی ایران در خارج از کشور می کنند تدارک چنین برنامه هایی به همراه برگزاری هفته فرهنگی و هفته فیلم در خارج از کشور است. بگذریم

شب گذشته برنامه گروه عمو پورنگ و همچنین گروه مختاباد در شهر تاریخی وین تدارک دیده شده بود. خوب، امیرپارسا بسیار مشتاق بود که در این برنامه شرکت کند و من هم ترتیب کارها را به شکلی دادم که بتوانم آنها را به این مراسم ببرم. آنقدر شلوغ شد که من و امیرپارسا تصمیم گرفتیم جای خودمان را به کسانی که ایستادن برایشان مشکل بود بدهیم و ته سالن بایستیم. برنامه عمو پورنگ و امیرمحمد شروع شد. هنوز دقایقی از برنامه نگذشته بود که خنده های شدید امیرپارسا توجهم را جلب کرد.خنده های از ته دل امیرپارسا واقعا مرا خوشحال کرد. این خنده و شادی به امیرپارسا و کودکان ختم نمیشد. عمو پورنگ با نبوغ  و خلاقیتی که در اجرا داشت، مرا که اصولاٌ در ارزیابی اجرای مجریان و هنرمندان تلویزیونی بسیار سختگیر هستم را بیش از انتظار راضی کرد. عمو پورنگ بچه ها واقعاٌ میتواند کودک و بزرگ را از ته دل بخنداند. 

در هتلی که نزدیک به ۵ ماه هست به حالت موقت ساکن هستیم گروههای هنرمندان ایرانی نیز اقامت داشتند. در شب آخر به اتاق داريوش فرضيايي يا همان عمو پورنگ محبوب بچه ها زنگ زدم و گفتم ما هم یکی از ساکنان هتل هستیم و بچه ها قصد دارند به دیدن شما بیایند.  او علیرغم خستگی زیاد، به گرمی استقبال کرد و بچه ها را به دیدنش بردم. خوب راستش اعتراف میکنم هیچوقت فکر نمیکردم او در خارج از قالب هنری خودش هم  اینقدر مرد با محبت، خونگرم، متواضع و بی آلایشی باشد. به نظر من مهمترین عامل موفقیت و پیشرفت عمو پورنگ و محبوبیت وی بخاطر همین نوع رفتار و شیوه اخلاقی پسندیده اش است. بهرحال امیر محمد عزیز هم که بخاطر تراکم برنامه ها  خستگی از ظاهرش هویدا بود با ادب و متانت همراه عمو پورنگ در کنارمان بود و محبت خاصی به صدرا کوچولوی ما داشت. بعد از صحبت کوتاهی در خصوص خودمان و وین و برنامه بعدی اش در پراگ، امیرپارسا و صدرا در همان محل لابی کوچک هتل با آنها چند عکس یادگاری گرفتند که با آن برگ دیگری از خاطرات امیرپارسا در این بهار طبیعت به شیرینی ورق بخورد و ماندگار گردد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین 1388ساعت 2:26  توسط بابای امیرپارسا  | 

سال نو مبارک!

 امیرپارسا به وبلاگ نوشتن علاقمند شده است. سوژه های زیادی هم برای آن پیدا میکند. یکی از آنها این عکس است که از میان عکسها انتخاب کرده و از من خواست به وبلاگش بفرستم تا خودش برایش مطلب بنویسد.

+ نوشته شده در  شنبه یکم فروردین 1388ساعت 14:58  توسط بابای امیرپارسا 

 امروز هشتم مارس امیرپارسا هفت سالش تمام شد. البته در تقویم شمسی هفدهم اسفند به دنیا آمد اما بخاطر اینکه ماه فوریه ۲۸ روز بود، امسال تاریخ تولد میلادی یک روز عقب تر بود. بهرحال بگذریم. جدای از جشن تولد کوچکی که با امکانات اندک در هتل پانسیون برای امیرپارسا گرفتیم  و هدیه هایی که تدارک دیده بودیم، فکر کنم تحویل ماشینی که سه ماه پیش سفارش داده بودیم در شب تولدش ، بیش از هر چیز دیگری برای امیرپارسای عاشق ماشین خاطره شده باشه. رانندگی در وین کاملاً با رانندگی در تهران تفاوت میکند. همچنین برای ما که در این مدت همیشه با اوبان یا مترو در شهر ترذذ میکردیم، به هیچ وجه تصور درستی از مسیرها نداریم. بنابراین با کمک Navigation تا مقصد رسیدیم اما همچنان تشخیص خط ویژه تراموا از خط مخصوص سواری برایم مشکل است... 

   

در نزدیکی وین و در مسیر تولن، چشمه ای است که می گویند برنادت یک قرن و نیم پیش  حضرت مریم را دیده است و هم اکنون در آنجا زیارتگاهی بر پا است (البته من فکر میکنم اصل اين محل در فرانسه است و اينجا به خاطر شباهت ظاهري دخمه و محل به همين نام معروف شده است). در روز تولد امیرپارسا با ماشین جدید به این مکان آمدیم و عکسهایی به یادگار از بچه ها گرفتیم. برنادت برای نسل ما که تلویزیون به بهانه هر مناسبت مسیحی فیلم آهنگ برنادت راپخش میکرد خیلی خاطره انگیز است. بنابراین فکر کنم ما بیشتر از امیرپارسا و صدرا از دیدن این مکان و چشمه آب سرد و گوارای آن ( که البته لوله کشی شده بود) لذت بردیم.   

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) از اين تاريخ به بعد نويسنده تمامي يادداشتها خود اميرپارسا خواهدبود.

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم اسفند 1387ساعت 22:48  توسط بابای امیرپارسا  | 

پارك و وسايل بازي در آن، تأثير زيادي در روحيه كودكان دارد. در اينجا پاركها چند ويژگي خاص دارند. يكي اينكه كف محل بازي ، به جاي شن و سنگ كه ممكن است خطراتي براي بچه ها داشته باشد، يا بجاي كفپوشهاي  پرهزينه كه بعد ازمدتي پيچ و مهره هاي آن از زمين باز شده و همان باعث زمين خوردن بچه ها ميشود، از خرده هاي چوب درختان و پوسته هاي درخت كه نرم و تقريباً سياه شده است استفاده كرده اند. خيلي برايم عجيب بود. از دور مانند لجنزار مي ماند ولي  از نزديك به راز طبيعت دوستي پاركها و نرمي آن پي ميبريم. حتي پله هاي سكوي منتهي به سرسره ها هم با روشي قديمي و با تكه هاي الوار  ساخته شده است. 

دوم اينكه پاركها واقعا مخصوص بچه هاست. برخلاف پاركهاي تهران و شهرهاي ديگر كه انواع و اقسام وسايل بدنسازي و ورزش بزرگسالان در آن گذاشته شده و تابها در حسرت تنظيم زنجيرها مانده اند و يك در ميان آونگان هستند، توجه ويژه به بازي كودكان است. وسايل بازي و ورزش متنوعي در آنجا تعبيه شده است. تابها همگي به شكلي هستند كه به راحتي قابل استفاده براي خردسالان است.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم بهمن 1387ساعت 13:39  توسط بابای امیرپارسا  | 

         فردا قراره اميرپارسا همراه بقيه همكلاسيهاش ( دو تا كلاس دومي و يك كلاس اولي جمعاً ۴ نفر) سرود ملي جمهوري اسلامي ايران را در برنامه ۲۲ بهمن مدرسه جلوي مقامات سياسي، فرهنگي اجرا كنه. اولش به عنوان تك خوان انتخاب شد و سرود طولاني دادن به او كه آماده بشه اما با توجه به اينكه گروهشون كوچك بود تصميم مدرسه بر اين شد سرود را كار كنن. بلوز قرمز و شلوار "جين" يا همون شلوار "لي" (!) از الزامات پوشش بچه ها براي اجراي اين برنامه بود كه تهيه كرديم.

        اميرپارسا از عدم هماهنگي يكي از اين گروه دائماً گلايه داره و من هم بهش گفتم سعي كن فردا قبلش هماهنگش كني! اگه نشد هم كه نشد طوري نميشه. اين اولين كار جمعي رسمي اميرپارسا محسوب ميشه و بايد حسابي تشويقش كنيم. من هم دوربين عكاسي جديدم را بر ميدارم كه همونجا كارايي اش را امتحان كنم . اين هم عكس سرود

اميرپارسا نفر دوم از سمت راست. جلو

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت 18:19  توسط بابای امیرپارسا  | 

ميدان قديمي روبروي رياست جمهوري

   سرماي اينجا اگرچه بين ۰ درجه تا ۱۰- درجه است آگرچه خورشيددر آسمان مي درخشد، اما بقول ساكنين محلي "احساس سرما" هميشه چندين درجه بيشتر است. اين موضوع را ما در بازديد از محله اي قديمي مركز شهر متوجه شديم. در حاليكه فكر ميكرديم سرما قابل تحمل است، بعد از يكربع اميرپارسا تقريباً يخ زده بود و فقط ميخواست سريعاً برگرديم..

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم بهمن 1387ساعت 6:52  توسط بابای امیرپارسا  | 

آغاز حمله زميني به غزه

 ۱۵ دي ۱۳۸۷: شروع حمله زميني به غزه   

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم دی 1387ساعت 12:38  توسط بابای امیرپارسا  | 

اين روزها شهر بسيار شلوغ شده است. مردم شهر در تكاپوي خريد شب سال نوي مسيحي هستندو در اكثر فروشگاههاي شهر صف ايجاد شده در پشت صندوق بسيار جلب توجه ميكند. مخصوصاً اينكه كالاهاي خريداري شده ، نه كالاهاي اساسي و يا مصرفي بلكه لباسهاي مارك دار گران قيمت و يا اشيا و لوازم خانگي لوكس است. بنابراين جداي از شلوغي فروشگاهها، وسايل نقليه عمومي و پياده روها، مشكل كمبود جا براي پارك كردن هم بيش از پيش خود را نشان ميدهد.

صحنه حمل با جرثقيل خودروهايي كه در خيابان و در محل توقف مطلقاً ممنوع پارك كرده اند، براي اميرپارسا بسيار جذاب است به طوريكه هربار كه اين منطره را مي بيند بايد تا پايان آن را تماشا كند. جذابيت اين منظره بخاطر تفاوت اساسي آن با حمل با جرثقيل در ايران است. به اين شكل كه چهار لوله به موازات يكديگر به صورت عرضي جلو و عقب تايرهاي خودروي متخلف گذاشته شده و  بعد،  از چهار طرف زنجيرها به آن متصل شده و بدون هيچ آسيبي به خودرو به روي كفه جرثقيل گذاشته مي شود. موضوع جالب تر، برخورد بين راننده خوردو با راننده جرثقيل بود. به طرف او رفت و دست داد و بعد هم يك كارت از او گرفت، خداحافظي كرد و قدم زنان به سمت مترو رفت.

  

  

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)  

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم دی 1387ساعت 15:50  توسط بابای امیرپارسا  | 

راستش كار خاطرات اميرپارسا را به دست خودش سپردم اما اوضاع و احوال به شكلي نيست كه بتواند خودش خاطراتش را بنويسد. ظاهرا بايد همچنان جور اين مرد كوچك رابكشيم تا ببينيم خود كي دوباره دست به قلم ميشود..

اميرپارسا  با تغيير محل زندگي مجبور به كارهايي شده كه شايد هيچگاه فكرش را هم نمي كرديم. او كه فاصله ۲۰۰ متري خانه تا مدرسه را حتما بايد با مادر خودش يا والدين يكي از همكلاسيهايش  طي ميكرد. از امروز توانست فاصله كيلومتري تا مدرسه را با اتوبوس و مترو طي كند و خودش هم با دو خط اتوبوس بازگردد. امروز با خوشحالی زیاد با من تماس گرفت تا اين خبر را بدهد . اين كار باعث تقويت حس اعتماد به نفسش خواهد شد. البته چندشب از اين كه بايد خودش اين مسير را برود كابوس ميديد و خوابش نميبرد. اما فكر كنم از امروز همه چيز تغيير كند.

شكار لحظه ها. اميرپارساي عاشق صدرا

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  جمعه یکم آذر 1387ساعت 19:8  توسط بابای امیرپارسا  | 

روز اول مهر هم فرا رسید از فردا امیرپارسا پا به کلاس دوم می گذارد در حالیکه هنوز چند ماهی مانده تا ۷ سالش کامل شود. تابستان به سرعت برق و باد گذشت و امیرپارسا بغیر از استفاده از کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهره خاص دیگری نبرد.  برنامه ریزیها برای تابستان پسرم تا حد زیادی تحت تأثیر  نوسان برنامه های ما بزرگترها برهم خورده است. بهرحال امیدوارم فردا سال تحصیلی جدید را با انگیزه بیشتر از سال قبل شروع کند.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم مهر 1387ساعت 11:13  توسط بابای امیرپارسا  | 

بالاخره شب گذشته باز هم از طریق اینترنت متوجه شدم امروز آزمون کذایی موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان برگزار میشه. به اتفاق امیرپارسا به محل برگزاری (خیابان پاتریس لومومبا، خیابان کوکب) رفتیم. با دیدن ازدحام مردم و ماشینها و ترافیک شدید در آن کوچه، امیرپارسا گفت بابا بیا برگردیم. اما من کوتاه نیامدم و بعد از پارک ماشین به مدرسه محل برگزاری رفتیم. اما اولین چیزی که جلب نظر میکرد بی برنامگی بود. در آنجا گفتند اینجا ظرفیت تکمیل شده به خود موسسه در انتهای کوچه مراجعه کنید. آنجا بدتر بود. در یک ساختمان دو طبقه میخواستند از نزدیک به هزار نفر آزمون بگیرند! مردم کلافه و عصبانی از اینهمه معطلی و سردرگمی بودند. واقعاً جای تأسف داشت. امیرپارسا هم پس از یکساعت معطلی دیگه بی تاب شده بود. گفت، "بابا اینها که خودشان خلاقیت ندارند،چه جوری میخواهند خلاقیت ما را بسنجند؟" واقعاً درست میگفت. البته بعد از اینهمه زیر آفتاب و در معرض درگیری والدین با برگزارکنندگان فرار داشتن، نباید انتظار یک محک موفق را داشت. بهرحال در ساعت ۱۰ آقای دکتری که میگفتند مسئول موسسه است آمد و مردم منتظر را به یک مدرسه دیگر برد و این آزمون کذایی برگزار شد.... 

اینها نمیدانستند چند نفر ۵۰۰۰ تومان واریز کرده اند؟ چند نفر غرب تهران هستند؟ واقعاً  ما میخواهیم نظم و انضباط و برنامه ریزی را اینچنین در وجود کودکان نهادینه کنیم؟

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم شهریور 1387ساعت 19:24  توسط بابای امیرپارسا  | 

ماه گذشته تبلیغات وسیعی در خصوص برگزاری آزمون سراسری کشف استعدادهای کودکان توسط  موسسه مطالعه و خلاقیت کودکان و نوجوانان در رسانه ها شده بود و ما هم مانند ده ها هزار نفر دیگر، با واریز مبلغ ناقابل ۵۰۰۰ تومان به حساب بانک خصوصی پاسارگاد و پست مدارک منتظر اطلاع رسانی زمان و مکان برگزاری آزمون بودیم.  قرار بود در ۸ شهریور این امتحان برگزار گردد. اما تا امشب بر خلاف آن همه تبلیغات اولیه هیچ نام و نشان و توضیحی در مورد آزمون فردا ندیدیم که ندیدیم. به شکرانه اتصال به اینترنت و سایت این موسسه، متوجه شدیم که به هفته بعد موکول شده است یعنی ابتدای ماه رمضان. امیدواریم که بهرحال این کار انجام گیرد و اعتماد مردم به تبلیغات علمی آموزشی از این دست، بیش از این کم نگردد. گرچه آن چه که از ظاهر امر پیداست این کار با هدفی انتفاعی صورت میگیرد.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور 1387ساعت 23:3  توسط بابای امیرپارسا  | 

مثلها و حکایات قدیمی برای امیرپارسا جذابیت زیادی دارد. هر شب یکی از این حکایات را از کتاب "قصه ما مثل شد" برای او میخوانیم و این کار همانند مسواک زدن برای او عادت شده است. آخر هر حکایت هم از ما میخواهد یک مثال در مورد مصداق آن مثل بزنیم و بعدش خودش یکمثال  میزند.

جالب اینکه امیرپارسا در برخوردهای روزانه اش اگر با مسائلی برخورد کند که جای بکار بردن آنها باشد درنگ نمیکند. مثلاً چند هفته پیش که مدیر ساختمان، امیرپارسا و دوستش که مشغول پرکردن آب قمقمه دوچرخه شان بودند را دعوا کرد که چرا آب را باز کرده اید.. تا اینکه چند روز پیش همین آقای مدیر ساختمان در بعدازظهر داغ علاوه بر تراس منزل، مشغول شستن ماشین و وسایل داخل آن بود که امیرپارسا به ایشان میگوید "رطب خورده منع رطب کی کند"!

چند نمونه از مثلهای دیگری که امیرپارسا ریشه و همچنین کاربرد آن را بلد شده : عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ، در شهری که موش آهن میخورد، باز هم کودک میبرد، فالوده اگر نگهدار بود خودش را نگه میداشت، در دروازه را میشود بست اما در دهان مردم را نه، تا مرا دم تو را پسر یاد است دوستی ما برباد است، پنبه را از داخل گوشَت در بیاور، این طور نیز نخواهد ماند، فردا صدایش در می آید، بکوب بکوب همان است که دیده ای، کلاهت پس معرکه است، این نیز بگذرد، ...

امیرپارسا علاوه بر این، علاقه زیادی به داستانهای کهن که به صورت پویا نمایی یا عروسکی تهیه شده  دارد، برعکس هیچوقت پای کارتونهای تخیلی امروزین نمینشیند. امروز داستان عروسکی ضحاک را از تلویزیون پخش میکرد. گفت بابا ما که شاهنامه داریم بیا هر شب قصه های شاهنامه را هم برایم بخوان. البته پیشنهاد بسیار خوبی کرد که در نظرم هم بود اما نه از الان.  راستش فکر نمیکردم از الان خودش اینقدر راغب باشه. ضمن اینکه شاهنامه ای که ما داریم بیشتر به درد موزه میخورد تا هر شب باز کردن و خواندن آن. بنابراین بایستی یک مجموعه ای از بهترین نثر برگردان شاهنامه که مناسب سن کودکان باشد را تهیه کنم.  

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد 1387ساعت 13:3  توسط بابای امیرپارسا  | 

با فرا رسيدن تعطيلات،‌ حوصله بچه ها بيشتر از هر زماني كمتر ميشود و به دنبال راهي براي پركردن اوقات فراغت هستند. اميرپارسا زودتر از چيزي كه فكر ميكرديم به اين مرحله رسيد و در جواب چه كنم چه كنم او پيشنهاد دادم شروع كند به خاطره نويسي كه البته از اين ايده استقبال كرد. هر شب هم يكي از حكايات قديمي ايراني را قبل از خواب برايش ميخوانم تا كم كم آماده شنيدن داستانهاي جدي تر شود.

نمونه هايي از ميان نوشته هاي خود  اميرپارسا . اگرچه ممكن است از لحاظ نگارشي مشكل داشته باشد ولي بخاطر اينكه خودش نوشته  به نظر من خيلي ارزش دارد.  ضمن اينكه اين آقا پسر نه در گفتار بلكه در نوشتار هم اهل طنز است!

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1387ساعت 5:50  توسط بابای امیرپارسا  | 

امیرپارسا شنبه با دادن امتحان ریاضی کلاس اول را پشت سر گذاشت. البته شوق و ذوف زیادی که برای تمام شدن امتحاناتش و شروع تعطیلی داشت بیشتر به خاطر وعده ای بود که برای  ثبت نامش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محل داده بودیم. در همان روز اول که  کارت عضویتش صادر شد یک کتاب داستان -شعر و یک  کتاب  "چراهای شگفت انگیز ارتباطات" از گروه سنی ج به امانت گرفت و بعد با آب و تاب از فضای آنجا، کتابها و همچنین برنامه های دیگری که قرار است داشته باشند (عروسک گردانی) تعریف کرد.

 به یاد دوران خودمون و کانون پرورش در پارک نزدیک پل فلزی اصفهان افتادم. چه ذوقی داشتیم برای خوندن کتابها...  واقعاً یکی از بهترین شیوه پر کردن اوقات فراغت بچه ها در تابستان استفاده از کانون است. 

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم خرداد 1387ساعت 6:14  توسط بابای امیرپارسا  | 

امروز جشن پایان الفبای مدرسه امیرپارسا را زودتر از آخرین امتحاناتشون گرفتن. صحنه های جالبی را در فیلمی که برای تکثیر آورده بودند دیدم:  قرار بوده یکی فیلم بگیرد و آن را تکثیر کند اما هرکسی دستش یک دوربین بود، قرار بود به بچه ها هدایا و لوح مخصوصشان را در محل نمازخانه بدهند که بعد از مدت کمی نفس کشیدن طاقت فرسا میشود و همه مجبور میشوند محل مراسم را ترک کنند و هدایا و ناهار ویژه این روز را در کلاسهایشان دریافت کنند، حضور بعضی مادرها بسیار پررنگ تر از بچه های معصوم بود، و ....

نکته های در این جشن  نشون میده واقعاً نظم ایرانی را چگونه نسل به نسل منتقل میکنیم. لوح این بچه ها بسیار پاک است و میتوان همه چیز را از نو نوشت. خلاصه پدر مادرها مقصرین اصلی هستند که کودکان خود را که والدین فردا هستند را اینچنین تمرین بی نظمی میدهند.

مترو سوار شدن ، مراسم اختتامیه لیگ برتر در ورزشگاه آزادی و ... مثالهایی است که همه و همه میتواند از همین مقطع بازسازی شود ...

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت 1387ساعت 21:21  توسط بابای امیرپارسا  | 

بعد از شش ماه از فوت عمو يحيي  شب گذشته خبر فوت عزيزي ديگر ، عمومحمدجواد را به ما دادند. واقعا نميشد باور کرد. يادگاري ديگر كه بوي پدر را ميداد از بين ما رفت.. بسيار متاثر شديم.  اميرپارسا درگير امتحانات ترم دوم يا نهايي سال اول دبستان است و ما براي رفتن به اصفهان به مشكل برخورده ايم. اميرپارسا اصرار دارد كه اين موضوع مهمتر از امتحاناتش است و بايد همراه من به اصفهان بيايد.

ياد ايام عيد امسال افتادم كه چگونه عموي من، با يك بازي ساده و برهم زدن خاص دستهايش، صدرا را به خنده هاي طولاني واداشته بود...  

انا لله و انا الیه راجعون 

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1387ساعت 7:49  توسط بابای امیرپارسا 

اميرپارسا در رياضي با علامت مساوي كمي مشكل داشت فكر ميكرد كه اين بايد مثل جمع و تفريق اعداد را تغييري بدهد. مشكل اصلي اش در صفحه اي بود كه سكه هاي ۱ ريالي و ۲ ريالي و ۵ ريالي را باهم جمع  و يا از هم تفريق ميكردند و بعد با مساوي آن را نشان ميدادند. براي اينكه اين مطلب را ياد بگيره سراغ سكه ها رفتم اما يادم افتاد كمترين سكه ما ۵۰ ريالي و ۱۰۰ ريالي است كه آن هم به ندرت پيدا ميشه. پس از كلكسيون سكه،‌  ۵ ريالي و ۱ ريالي و ۲ ريالي هايي كه روزگاري چقدر با ارزش بودند را بيرون آوردم و با آنها شبيه سازي كردم كه البته خيلي هم موثر بود. احساس خوبي نيست كه ببيني پول مملكتت اينقدر بي ارزش شده در حاليكه در كتابهاي درسي همچنان از اون سكه هايي كه ديگر نه وجود خارجي دارند و نه صد برابر آن هم ارزشي دارد استفاده ميكنند. تدريس غير واقعي تر از اين ميشود؟

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اردیبهشت 1387ساعت 20:20  توسط بابای امیرپارسا  | 

دو عکس ماندگار و تاریخی از حدود ۵سال پیش و همینطور بیش از سه دهه قبل

 در یادداشت تیر ۱۳۸۳ همین وبلاگ...

اینجا

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)  

+ نوشته شده در  جمعه نهم فروردین 1387ساعت 15:24  توسط بابای امیرپارسا  | 

امیرپارسای ما که در آستانه نوروز ۱۳۸۷ تولد خود را جشن گرفت، سخت در تدارک وسایل سفره هفت سین است. سبزه را که خود سبز کرد، تخم مرغها را خودش رنگ کرد که البته نسبت به سال گذشته سلیقه بیشتری به خرج داده بود (حاصل کار  امیرپارسا را اینجا ببینید!)، خرید شمع و ماهی و خلاصه تمامی ملزومات سفره هفت سین را هم خودش مدیریت کرد. تا الان هم که بیداره و نگرانه که صبح خواب نماند. البته در کنار این شادی و هیجان رسیدن سال نو، نگرانی و دغدغه بزرگ دیگری هم دارد، اینکه نکند ماهی قرمزش پس از بازگشت از سفر به اصفهان بمیرد و سر این مساله چه اشکی که نریخته است. نهایتا قرار شد ماهی اش را هم با خود همراه ببرد .... دنیای بچه ها دنیای بسیار شیرینی است، غصه های آنها هم برای خودشان بزرگترین غم دنیا است.

سال نو را به تمامی خانواده های ایرانی بالاخص دوستان این وبلاگ

در سراسر دنیا صمیمانه تبریک میگویم .

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم فروردین 1387ساعت 0:15  توسط بابای امیرپارسا  | 

تولد!!!بخاطر مقارن شدن ۱۷ اسفند با ۲۸ صفر،تولد اميرپارسا همراه با تولد صدرا و پسرعمويش كه همزمان با صدرا به دنيا آمده بود در ۱۹ اسفند جشن گرفته شد. اميرپارسا وارد اولين روز هفت سالگي خود شد و با چند حرف الفباي ديگر كه در كلاس اول يادگيرد ،‌ميتواند كاملاً‌بخواند و بنويسد

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم اسفند 1386ساعت 23:7  توسط بابای امیرپارسا  | 

به دلیل گرفتاریهای کاری و غیر کاری من و صدالبته حضور پررنگ صدرا که دیگه از نوزادی درآمده و شیطنت هاش آغاز شده، نسبت به ماههای قبل وقت کمتری را به امیرپارسا اختصاص میدهیم. خوشبختانه مدرسه رفتن و درگیر تکالیف شدن، تا حد زیادی از تقاضاهای ایشون برای سرگرمی و تفریح و بازی های قبلی با ما کم کرده،  البته درک خودش از شرایط جدید در این رابطه خیلی موثر بوده است. اما تنها روزی را که نمیتونه در مقابلش مقاومت کنه روزهای جمعه است: امیرپارسا  از همون پنجشنبه در مورد برنامه فردا میپرسه و نگرانه که یکوقت برنامه ای برای بیرون نداشته باشیم. جمعه که میرسه با نگرانی دنبال اینه که اعلام بشه "بزنیم بیرون" البته قبلا از فرصت تعطیلات برای رفتن به اصفهان و مسافرتهای بیرون شهر ما را بسیج میکرد. بعد که برنامه مسافرت قطع شد از اهرم استخر (بخاطر اجبار پزشکی من به راه رفتن در آب) استفاده میکرد، بعد که گازهای استخرها به خاطر برف و سرمای شدید و افت فشار گاز قطع شد و تداوم این برنامه به هم ریخت، به رفتن خانه پدربزرگ رضایت داد و اگر این هم امکان نداشته باشه، بردن ماشین به کارواش یا حتی یک دور کوتاه در شهر او را از این حالت استیصال روز جمعه در می آورد. این روحیه که مقارن با روز  عزیز شده را نباید با خودخواهی های خود تبدیل به کسل بار ترین روز برای بچه ها کنیم.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم بهمن 1386ساعت 17:56  توسط بابای امیرپارسا  | 

امیرپارسا کم کم داره باسواد میشه! در شب یلدا کلمه انار را بر روی یک کاغذ نوشت و بر روی کاسه انار چسباند. حالا هم که در هنگامی که در خیابانها هستیم سعی میکنه که کلمات را بخواند: از جنت آباد، آبادش را و سمت راست تابلوی از سمت راست حرکت کنید را میخواند کلمات دیگر را هم سعی میکند با اینکه بلد نیست بخواند. در خانه هم که بعضی وقتها که به قول خودش حال و هوای کتاب خواندن به سرش میزنه میره یک کتاب میاره تابخواند.

اولین بار که این کار را میخواست بکنه رفت و کتاب استراتژی در جهان معاصر را آورد و از صفحه پیشگفتار شروع کرد به فهم کلمات و خواندن آن! البته راهنمایی کردم تا  از این به بعد کتاب مناسب خواندن را بردارد.

امیرپارسا گرایش غریبی به قصه های کهن و ریشه های ضرب المثلها دارد برای همین از میان اینهمه کتاب، سری کتابهای "قصه ما مثل شد" را برای این کار انتخاب کرده و البته هر شب  یکی از داستانهایی را که امیرپارسا میتونه اسمش را از فهرستش بخونه را به من میده تا آن را بخونم. 

با توجه به اتأثیر شگرف خواندن قصه های ادبیات کهن خودمان که اثرش را در نوع حرف زدن و تعداد کلماتی که امیرپارسا الان در گفتارش به کار میگیرد، تصمیم گرفتم دوباره روند قصه خوانی را همیشه و هر شب  از پی گیرم. اینبار در کنار امیرپارسا، کوچولوی دیگری است که آماده است گوش و ذهنش با واژه های زیبای زبان فارسی آشنا شود.

عاملی، قصه گوی دوست داشتنی دوران کودکی و نوجوانی ما با آن لحن جاودانه اش به دیار باقی شتافت. مطمئنا سهم او در گرایش نسلهای ایرانی به فرهنگ و ادبیات غنی فارسی بسیار زیاد است. امیدوارم از نسل جوان ایرانی، کسانی باشند که بتوانند ادامه دهنده راهش باشند.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 18:3  توسط بابای امیرپارسا  | 

نقاشی: موضوع جنگ ایران و عراق

به مناسبت هفته بسیج، در مدارس مسابقه ای به نام طوبی برگزار میشود. موضوع نقاشی جنگ و دفاع مقدس بود. امیرپارسا هم که در نقاشی صحنه های جنگ سابقه ای زیاد دارد این نقاشی را کشید. بسیجی آرپی جی زن ، تیربارچی و یا کامیون "ریو" که از جلو آن را کشیده به شکلی است که خود من هم باورم نمیشه یک بچه شش ساله نقاش آن باشد چه برسد به دیگران. امیدوارم امیرپارسا استعداد خوب نقاشی خود را به صحنه های جنگ و یا تصادف ماشین محدود نکند. 

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  شنبه دهم آذر 1386ساعت 23:1  توسط بابای امیرپارسا  | 

عمو یحیی و امیرپارسا در روز چهارم فروردین نوروز 1386 

آخرین عکس امیرپارسا با عموی بابا در نوروز ۸۶

خبر بسیار کوتاه و مصیبت بار بود. "عمو فوت کرد" نمیشد باور کرد. پس از یکدوره بستری در ICU هفته گذشته مرخص شدند و به منزل بازگشتند. آماده میشدیم در اولین فرصت به عیادتشان برویم که ناگهان همین امشب  این خبر را شنیدیم. امیرپارسا علاقه وافری به عمو یحیی داشت و هر بار که به اصفهان میرفتیم یکی از جاهایی بود که با علاقه می آمد و همیشه در بغلش جای میگرفت و از شوخیهای او از ته دل میخندید. حالا عموی بزرگوار ما هم از میان ما پر کشید و بار غم از دست دادن بزرگان فامیل بیش از پیش بر دوشمان سنگینی میکند.  

      انا لله و انا الیه راجعون    

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان 1386ساعت 21:4  توسط بابای امیرپارسا  | 

عادل و اميرپارسا. عكس: هملت هفته گذشته به ديدن يك دوست كه خداوند به تازگي به آنها فرزندي عطا كرده است، رفتيم. از غرب تاشرق تهران را سير كرديم تا به آدرسي كه گفته بودند رسيديم. زنگ پلاك ۲۸ را زديم و در باز شد. وارد حياط كه شديم كسي نيامد. اميرپارسا قصد بالارفتن از پله ها را داشت كه احساس كردم اشتباه آمده ايم پس سريع سرم را زير انداختم و همچنانكه با موبايل ور ميرفتم دستور برگشت دادم ادر اين زمان تازه صاحبخانه هم كه شايد نميدانست چه بگويد به حرف آمد و از همان پشت پنجره گفت اشتباه آمده ايد. بله پلاك ۲۸ بود اما كوچه قرينه آن!!

بهرحال پس از يافتن دوستان جديد، ساعاتي خوش و خاطره انگيزي رقم خورد در اين ميان اميرپارسا هم عادل كوچولو را از نزديك ديد و بغل كرد و عكسي به يادگار گرفت. با توجه به علاقه اميرپارسا، باباي عادل به كوچولوي ما چند سي دي از ماجراهاي تن تن به زبان انگليسي داد كه خيلي ذوق كرد و تا حالا چند بار نشسته و آنها را تماشا كرده است.


از ۱۳آبان اميرپارسا اولين حرف الفبا را ياد خواهد گرفت. اميدوارم كه تا آن زمان كاملاً بهبود يابد: پس از شروع سرماخوردگي در خانه ما ۱۰ روز پيش،‌  يكي يكي به آن دچارشديم. از سه روز پيش اميرپارسا مبتلا شده و از ديروز هم صدرا، كه رفتن به دكتر و  گرفتن دارو و قرص و شربت از تبعات آن است.  

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان 1386ساعت 22:52  توسط بابای امیرپارسا  | 

عید فطر برای اولین بار متوجه شدیم فرزند مدرسه ای داشتن یعنی چه . قبلاً هر زمان که اراده میکردیم راهی اصفهان میشدیم اما از این پس این آزادی عمل از ما سلب شد.  

ظاهراً امیرپارسا بخاطر دو هفته تعطیلی مدرسه اش که ناشی از بازسازی بود خیلی از همکلاسی های خودش عقب تر است. پرنیان کوچولوی قشنگ ما هم که در اصفهان کلاس اول است حالا به لوحه س و و رسیده اند اما امیرپارسا مشغول لوح ا ا ا ا ا  است!!!

البته عكس اين يادداشت بنا به مشكلاتي كه تايني پيكچر داره مدتی حذف شده  بود که با انتخاب آدرس جدید امیدوارم این موضوع حل بشه

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم مهر 1386ساعت 16:15  توسط بابای امیرپارسا  | 

   بالاخره انتظار اميرپارسا به سر آمد و براي اولين بار وارد مدرسه شد تا جشن شكوفه ها و كلاس اوليها را شاهد باشد. اين ورود با ورود بسياري از كلاس اوليها به مدرسه فرقهاي اساسي داشت از جمله اينكه:

   - روز جشن شكوفه هاي دبستان دولتی شهيد سيد كاظم موسوي بر خلاف مدارس ديگر كه در روز ۳۱شهريور بود، در هواي كاملاً پائيزي و خنك روز شنبه ۷/۷/۱۳۸۶ و در ميان صداي دستگاه سنگ بري كارگراني كه مشغول سنگ كاري پله هاي دبستان بودند  برگزار شد كه البته بعد از كلاس بندي اوليه، پس از دو ساعت همگي بچه ها از اول تا پنجم ابتدايي به مدت يكهفته ديگر تعطيل شدند. قرار شد جشن شكوفه هاي اصلي هفته ديگر(۱۴/۷/۸۶) و با پايان گرفتن كار بازسازي كامل مدرسه انجام شود.

   - اميرپارسا بدون طي كردن پيش دبستاني وارد مدرسه ميشد بنابراين ذهنيت او از دبستان و مدرسه و معلم با بقيه كه يكسال تحصيلي را به عنوان پيش دبستاني در مدرسه گذرانده و با محيط آشنا شده بودند كاملاً تفاوت داشت و همين موضوع هيجان و شادي او را براي تجربه اين روز بيشتر كرده بود. (داستان امتناع قاطع  ايشون از رفتن به پيش دبستاني در سال گذشته هم حكايت جالبي دارد).

 

    بهرحال بعد از كلاس بندي، و استقبال والدين از بچه ها، از اميرپارسا پرسيدم راستي اسم خانوم معلمت چيه و اون هم كه اسم يادش رفته بود گفت صبر كن برم خانوم را پيدا بكنم و دويد سمت چند خانم معلم كه داشتند با چندتا از مادرا صحبت ميكردن. خانم معلمش را شناخت و رفت پيشش و با همون لحن كودكانه جالبش كه ش را يكمي شبيه س ميگه گفت "خانوم من اسم سما را فراموس كردم ميسه اسمتون را به من بگين؟" معلمش هم كه از اين برخورد و نوع صحبت خنده اش گرفته بود گفت من مهدوي هستم. من هم اسم شما را فراموش كردم ميشه به من بگي؟ كه اميرپارسا هم خودش را معرفي كرد. از اينكه معلم خوبي دارد خيلي خوشحالم. راستش بخاطر اينكه از نظر سني از همه همكلاسيهاش كوچكتره و داراي روحيه بسيار لطيفي است ، بسيار كنجكاو و البته نگران از نوع  ارتباط برقرار كردنش بودم.خوشبختانه در همان صف كلاس كه ايستاده بود صحبت رسا و مهربانانه اش با ديگران را چه در جواب دادن چه به قول معروف در سر صحبت باز كردن را ديدم و خيالم راحت شد.

   در اين دو ساعت اميرپارسا به سرعت دوستاني پيدا كرد، يكي از اونها به نام شايان كه در كلاس با او دوست شد و ديگري به نام سروش كه پس از كلاس بندي به يكباره او و مادرش را در ميان جمعيت شناختيم. سروش عزيز كسي نيست جز فرزند مرحوم مازيار منصوري كه پس از آمدن آنهابه تهران در سال 1384، قرار بود بواسطه اينكه در محل ما سكونت مي يابند، هردو با همديگر به مهد كودك بروند و همبازيهاي خوبي براي يكديگر باشند، اما دريغ كه اجل مهلت نداد و و او هرگز نتوانست در منزلي كه مهيا كرده بود مستقر شود. حالا بعد از دو سال، ديدن دوباره يادگار او هم باعث خوشحالي ما شد و هم دلهايمان را مالامال از اندوه جاي خالي او كرد. دومین سالگرد درگذشتش یعنی ۱۲ مهر نزدیک است. روحش شاد.

    خوب براي اينكه فضا عوض شه بگم كه:  بعد از برگشت به منزل گفت همون دوستش كه اسمش شايان است چند بار سعي كرده بهش بگه بابا اسم من شايانه نه سايان. اميرپارسا هم فوري متوجه ايراد كار ميشه و براي اينكه طرف فكر نكنه اسمش را به مسخرگي ادا ميكنه با زوري كه ميزنه و فشاري كه به يك گوشه دهنش وارد ميكنه اسم شايان را درست تلفظ ميكنه.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم مهر 1386ساعت 6:33  توسط بابای امیرپارسا  | 

نقاشی هنوز اصلی ترین سرگرمی امیرپارسا است. سوژه اکثر نقاشی های او را ماشین، شیطان، جنگ و دریا تشکیل میدهد.  

جهنم و شیاطین

 

 اتوبوس مدرسه  حاده از روبرو 

ناخدا و ملوانان کشتی و دریا دیده بان روی همان کشتی

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور 1386ساعت 17:14  توسط بابای امیرپارسا  | 

هفته گذشته دو سه خانواده با هم دیگه به ارتفاعات دارآباد رفتیم. امیرپارسا هم چون کوله پشتی نداشت کوله پشتی بزرگ عمویش را گرفت و چند تا وسیله خودش از جمله توپ! را در اون گذاشت و راهی شدیم. نزدیکهای غروب بود که به دامنه های آن رسیدیم. از آنجائیکه تعداد زیاد بود باید آهسته تر میرفتیم که امیرپارسا اومد پیش من گفت بابا بهتر نیست ما دو نفر خودمون تندتر بریم گفتم باشه بریم. بعد از مدتی که از اونها کاملاً جدا شدیم گفت ""میدونی کوه رفتن باید تنهایی باشه توی کوه دسته جمعی اصلا خوش نمیگذره .  همونطور که عکس گرفتن باید دسته جمعی باشه و عکس تنهایی گرفتن به درد نمیخوره" !! واقعا با این سن کوچکش حرف بزرگان را زد. کوه جای خلوت کردن انسان با خود و خدایش است و او این مطلب را از همان اول فهمیده بود.  در راه بازگشت هم به من گفت بابا بیا خاطرات همه این روزها و این جاهایی که میریم را بنویسیم. من هم بهش گفتم بابات از همون اول که به دنیا آمدی فکر این روز بود و وبلاگ را برای همین برات مینویسه گفت " نه باید توی کاغذ باشه وبلاگ و کامپیوتر ممکنه یک روز به هم بخوره همه اش از بین بره اما دفتر را میشه نگه داتشت. " دیدم راست میگه!!. قول دادم در اولین فرصت خاطراتش را پرینت بگیرم و در یک دفتر بیاورم.

با توجه به علاقه امیرپارسا به کوه تصمیم گرفتیم این پنجشنبه به درکه برویم برای این کار باید صبح قبل از طلوع آفتاب راهی میشدیم. برای همین باید زود میخوابیدیم.اما  امیرپارسا که یک لحظه از فکر کوه بیرون نمیرفت ساعت ۱ نصفه شب بلند شده بود و ساعت زنگ دار را دستش گرفته بود که ساعت زنگ بزنه تا همگی بلند بشیم و برویم. خلاصه داستانی داشتیم با امیرپارسا. نهایتاً ساعت ۳ بود که خوابید و ساعت ۴ و نیم هم بلندش کردیم که برویم.

ساعت ۵ و نیم بود که به درکه رسیدیم. و بالارفتن شروع شد. صدرا در بغل من و امیرپارسا در کنارم پا به پا می آمد. ساعت ۸ صبح برای صبحانه خوردن در کنار مسیر نهر آب جایی برای نشستن پیدا کردیم. وقتی که عموی امیرپارسا خواست اون را به این طرف نهر بیاورد پای عمو سر خورد و امیرپارسا در آب افتاد. جالب اینکه در این صبح خنک و این آب سرد بجای گریه از خنده داشت روده بر میشد. بعد از صبحانه با همان شلوار و پیرهن خیس به راه ادامه دادیم و تا ساعت ۱۰ صبح بالا رفتیم. اونجا هم فقط بخاطر مامانش که دیگه واقعا خسته شده بود رضایت داد که برگردیم.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم مرداد 1386ساعت 13:23  توسط بابای امیرپارسا  | 

  با تبلیغ دفترچه های پس انداز بانک رفاه کارگران برای بچه ها امیرپارسا از من قول گرفت یک حساب براش باز کنم تا بتونه در صفحه آخر این دفترچه یک نقاشی بکشه. بهرحال هفته گذشته این کار را کردم و امیرپارسا مدادرنگی هاش را آورد که شروع کنه. من بهش گفتم یک نقاشی بکشه که به بانک رفاه و علامت اون ربط داشته باشه. اول خواستم یک نمونه بکشه اگر خوب شد روی  صفحه پیاده اش کنه اما قبول نکرد ولی گفت توضیحش را میدم "یک کشتی که داره مردم را از دریا نجات میده پرچم بانک رفاه را هم داره"برام خیلی جالب بود چی میخواد بکشه: تیوب نجات، آدمهایی که کمک میخواستندو نصف بدنشون بیرون بود، پرچم و بادبان کشتی، همه را خیلی جالب کشیده بود، وقتی میخواست آرم را بکشه گفتم بگذار من برات بکشم. با تعصب خاصی گفت نه خودم بلدم گفتم حداقل یکبار جای دیگه بکش بعد گفت نه! وقتی که آرم را کشید دیدم چقدر در اشتباه بودم. به نظر من در حد خودش این آرم را بسیار عالی کشیده بود.

راستی امروز دقیقاً امیرپارسا ۵ سال و نیمش شد. (۱۷ اسفند ۸۰ تا ۱۷ مرداد ۸۶)

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم مرداد 1386ساعت 6:5  توسط بابای امیرپارسا  | 

نمای پل فردوسی

امیرپارسا روزهای هفته را به خوبی میداند و روزشماری او برای پنجشنبه ها  از دوشنبه آغاز میشود. بهترین روز برای او چهارشنبه هاست که فردای آن تعطیل هستیم. خصوصیت دیگری هم که دارد اینست که کافیست قول کاری را به او در روز یا زمان مشخصی بدهیم امکان ندارد که فراموش کند. این خصیصه از ۲ سالگی با او همراه بود ..  به امیرپارسا قول رفتن به اصفهان در روز چهارشنبه گذشته  را داده بودیم اما با توجه به گرفتاریهای دیگری که داشتیم میخواستیم آن را به هفته دیگر موکول کنیم اما امیرپارسا با روزشماری خود و در نهایت با اصراری که بر انجام قولی که داده بودیم داشت  ما را راهی سفر کرد.

البته خوشبختانه هوای این زمان مرداد ماه به نحو بی سابقه ای خنک شده بود و توانستیم از طبیعت این شهر زیبا هم بهره ببریم. در یک بعدازظهر به کنار زاینده رود رفته و به اصطلاح بساط "پیک نیک" را نزدیک پل فردوسی پهن کردیم. همینطور که امیرپارسا مشغول خوردن هندوانه "شتری" بود  به پل خواجو که چراغهای آن انعکاس زیبایی در آب رود ایجاد کرده بود خیره شده بود. بعد از من پرسید: بابا این پل چیه ؟ گفتم: خواجو گفت دوست دارم اون را از نزدیک ببینم. من را اونجا ببر.  من هم که یک نگاهی به مسافت و نگاهی به شلوغی مسیر کنار رودخانه کرده بودم سعی کردم منصرفش کنم. اما زیر بار نرفت هرچه گفتم خسته میشی گفت نه ! بهرحال بعد از نیم ساعت انکار از من اصرار از او باهم راه افتادیم . بعد از یکربع به پل خواجو رسیدیم.

   امیرپارسا از رسیدن به چیزی که از دوردست آن را دیده بود بسیار خوشحال بود. بعد هم با علاقه خاصی از جزئیات این پل و اینکه چه سالی ساخته شده و آیا در آن زمان ماشین بوده میپرسید. بعد از اینکه روی پله های هم سطح آب خواجو هم رفت از آن پایین نگاهی به نمای پل انداخت و گفت بابا این پل یک جورایی مثل قلعه نیست؟ من هم گفتم البته میشه اون را بخشی از عمارت شاهی هم در نظر گرفت چون جایی برای نشستن شاه و خانواده او در میان پل طبقه دوم وجود دارد. با این توضیح بود که مجبور شدم او را به روی پل برده و با گرفتن او روی هوا بتواند درون این "هشتی" را که البته درش قفل بود ببیند. روی پل در حال قدم زدن به من گفت ایکاش خانه ما در اصفهان بود. در شیراز هم زمانی که آثار باستانی آنجا را دید چنین جمله ای گفت... در راه بازگشت از پل خواجو به محل استقرارمان به این موضوع فکر میکردم که بچه ای ۵/۵ ساله با چه علاقه ای در مورد تاریخ و بناهای قدیمی کنجکاوی میکند و اگر این اصرار او نبود من این فاصله دور نزدیک را طی نمیکردم تا دوباره این پل زیبا را ببینیم.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم مرداد 1386ساعت 9:45  توسط بابای امیرپارسا  | 

مسائل مربوط به سهمیه بندی بنزین روی ذهن بچه ها هم تأثیرگذاشته است: چیدن ماشینها در صف و پشت سرهم و قرار دادن ماشین پلیس در کنار آنها از جمله صحنه های تکراری در بازیهای روزهای اخیر امیرپارسا است.

سهمیه بندی بنزین موضوع روز

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌)

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم تیر 1386ساعت 8:32  توسط بابای امیرپارسا  | 

در اخبار خواندم که نمایشگاه ماشینهای تیونینگ در مجموعه ورزشی انقلاب از ۱۷ تا ۲۴ خرداد برگزار میشه. با توجه به علاقه امیرپارسا به خودرو و مدلهای مختلف آن ، فکر کردم که رفتن به اونجا براش جالب باشه. این شد که خانواده را راه انداختم و ظهر دیروز (جمعه) که هوا هم به شدت گرم بود راهی نمایشگاه شدیم. بعد از اینکه هزار تومن برای پارکینگ دادیم، جلوی گیشه بلیط فروشی رفتم تا ۴ تا بلیط بگیرم. از خانم پشت گیشه پرسیدم چقدر میشه گفت ۳هزار تومان، پیش خودم گفتم چطوری بدون اینکه بپرسه چند نفریم تعدادمون را فهمیده؟ بنابراین دوباره پرسیدم ببخشید چقدر؟ و ایشون پاسخ دادند نفری ۳ هزار تومن !!! یعنی من برای ورود به نمایشگاه باید ۱۲هزار تومن میدادم. همونجا سریعا عقبگرد کردم و فقط در این فکر بودم که چگونه امیرپارسا را منصرف کنم. به او توضیح دادم که بلیط ۳ هزار تومانی برای نمایشگاه خیلی گرونه و البته برای امیرپارسا خیلی سخت بود تا چشمه بردن و تشنه برگرداندن ...

اون روز وقتی از پشت میله ها دیدم که چه کسانی در اونجا هستند و چند ماشین قدیمی را هم دیدم که با وسائل عجیب غریب در پارکینگ پارک کرده بودند فهمیدم برداشت من از این نمایشگاه اشتباه بوده و اینجا جز پاتوقی برای بچه های مرفه بی درد جای دیگری نیست .. به این موضوع هم فکر میکردم که واقعا در همین مملکت ما که خیلیها نیازمند ۲ میلیون پول هستند تا بتوانند یک پراید را به صورت شرایطی خریداری کنند تا بتونن باهاش کار کنن،  یک سری هم وجود دارند که چند برابر این پول را فقط برای تزئین خودرو و یا گذاشتن چیزهای عجیب و  غریب روی اون هزینه کنن. پس مسلم است که بلیط ۳ هزارتومنی وبرای اونها هیچی نیست . ۱۹/۳/۸۶

 شب گذشته اخبار 20:30 هم گزارش خبری از نمایشگاه مذکور پخش کرد. البته نکته ها را گفت ولی اشاره نکرد برپایی این نمایشگاه خودش تبلیغی است برای تشویق جوانها به کارهایی که اصولا خلاف قانون راهنمایی و رانندگی و ایجاد کننده آلودگی صوتی و هزار مشکل دیگر است. ۲۱/۳/۸۶

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم خرداد 1386ساعت 6:41  توسط بابای امیرپارسا  | 

نمایی از شکوه تخت جمشید

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام اردیبهشت 1386ساعت 23:39  توسط بابای امیرپارسا  | 

سفر یکهفته ای  امیرپارسا به اردیبهشت شیراز به پایان رسید. سفری که مملو از خاطراتی خوش در منزل دوستان قدیمی بود. امیرپارسای ما هم شدیداً تحت تأثیر این محیط  قرار گرفته بود و  از همان لحظه اول وداع دچار دلتنگی شدیدی شد. جوابی برای این عکس العمل او ندارم فقط میتوانم بگویم این خاصیت شیراز است..

اما در این سفر امیرپارسا پا به پای ما و مشتاقانه تمامی آثار تاریخی تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رجب و نقش رستم را دید و با دقت به توضیحات من در باره تاریخچه مکانها گوش میداد. جالب تر آنکه در تخت جمشید صدها بار اسکندر مقدونی را لعنت کرد که چرا اینجا را ویران کرده و او نمیتواند کاخ را آنطور که بوده در ذهنش مجسم کند!

امیرپارسا در نقش رجب نزدیک تخت جمشید. این نقش مربوط به کرتیر موبد بزرگ ساسانی میباشد. البته راهنمایی در آنجا نبود که به بازدید کنندگان درباره آن توضیح دهد اما کرتیر را از روی علامت قیچی شکلی که روی کلاهش است میشناسند. قیچی به معنای برش در تصمیم گیری است.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1386ساعت 22:19  توسط بابای امیرپارسا  | 

آمدن فرزند دوم وقتی برای اوقات فراغت نگذاشته است از اینرو تا حالا کمتر فرصتی برای به روز کردن خاطرات با امیرپارسا فراهم شده است.

اما طبق قولی که به امیرپارسا داده بودم قرار است نگذاریم این اردیبهشت زیبا بگذرد و ما به شیراز نرویم. مخصوصا اینکه از مهر امسال کوچولوی ما وارد مرحله جدیدی از زندگیش یعنی ورود به مدرسه میشه و دیگه اردیبهشت زیبای شیراز و اصفهان تبدیل به فصل امتحانات بچه ها خواهد شد و ترتیب دادن چنین مسافرتی کار بسیار سختی خواهد شد. پس امروز بعداظهر انشالله راهی خواهیم شد.

البته  هدف این سفر صرفاً دیدن طبیعت و بناهای زیبای شیراز نیست بلکه مهمتر از آن دیدار دوستی بسیار قدیمی و خانواده بسیار محترمشان  است که بخش مهمی از خاطرات کودکی ما را تشکیل میدهند. امیرپارسا هم از هم اکنون با نامهای آنها آشنا شده و بیصبرانه در انتظار رفتن به شیراز و دیدن آنها و توصیفات شیراز است.

از من هم خواست تا اجازه دهم از امسال بیشتر عکاسی کند پس برای مرحله اول و به قول معروف دست گرمی یک دوربین عکاسی یک بار مصرف به عنوان هدیه تولد دریافت کرد. حالا باید ببینیم این امیرپارسا چه عکسهایی را میگیره.

به امید دیدار تا بعد از سفر و کوله باری از خاطرات که برای امیرپارسا باقی خواهد ماند.

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1386ساعت 7:33  توسط بابای امیرپارسا  | 

  خاطره ای از لحظه سال تحویل: امیرپارسا از غروب روز ۲۹ اسفند انتظار سال تحویل را میکشید. وقتی صدای زنگ ساعت حدودای سه و ربع به صدا در اومد، امیرپارسا که صبحها ساعت ۱۰ صبح به سختی بلند میشه به سرعت برخاست و با علاقه زیادی شروع به کمک کردن در چیدن سفره هفت سین کرد. تنگ بزرگ ماهی، آینه بزرگ آینه شمعدان، سبزه ای که خودمان سبز کرده بودیم، تخم مرغهای پخته و نپخته ای که امیرپارسا نقاشی کرده بود ...

   ساعت ۳:۳۷ دقیقه بودهمه چیز  چیده شده بود، و دور سفره نشستیم و فقط مانده بود قرآن را باز کنیم و خواندن دعا را شروع کنیم. تنها ۲۶ ثانیه وقت داشتیم، وقت بسیار اندکی برای دعای سال جدید بود تا دعا شروع شد سال تحویل شد. خوب ثانیه ها زود میگذرند... زمانی که میخواستم امیرپارسا را ببوسم ناگهان از گوشه چشمم حرکت سریع چیزی را در کمتر از یک صدم ثانیه دیدم و بعد از آن صدای ادامه دار شکستن شیشه و آینه. رویمان را که برگرداندیم، دیدیم که سفره هفت سین زیر قاب سنگین آینه شمعدان مدفون شده. کمی به همدیگر نگاه کردیم،  چشمهای امیرپارسا فقط نگران یک چیز بود، ماهیها! چشمهای من و مادرش نگران یک چیز نوزاد جدید کنار سفره.  بچه همچنان آرام و بی خیال از این اتفاق به ما خیره شده بود. پس به سرعت قاب آینه را برداشتم. تنگ به اون بزرگی ماهی تا ته خرد شده بود و از اون به اندازه یک نعلبکی بیشتر باقی نمانده بود  اما هنوز کمی آب در ته آن بود. یکی از ماهیها توی اون آب و دیگری در کنار ظرف سیر بالا و پایین میپرید. شمعهای روشن خاموش شده بودند، تمامی تخم مرغهای خام و پخته کاملا شکسته و مخلوط شده بودند.تمام سفره به هم ریخته بود، فقط سبزه با وجود شکسته شدن آینه های قطور و شیشه تنگ در اون کاملا سالم مونده بود. ثانیه های آخر عمر ماهی کوچولوی قرمز بود. سریعاً برش داشتم توی همون آب کمی که مانده بود انداختم.

   امیرپارسا که این چند ثانیه حادثه کن فیکون شدن سفره هفت سین را متحیرانه نگاه کرد بیش از این طاقت نیاورد و به سختی گریه کرد. مامانش گفت عزیزم ماهیها سالم هستند الان هم سفره را عوض میکنم اما اون با بغض و هق هق گریه گفت دیگه چه فایده سال تحویل را نمیشه برگردوند، عمو نوروز رفت، سال ۸۶ دیگه اومد. .. بهرحال دوباره سفره عوض شد ظرفها، شیشه ها و آینه های شکسته جمع شد و بعد از یکربع سفره دیگری چیده شد و  سفره ای بعد از اومدن عمونوروز بعد از اومدن سال جدید. 

  با توجه به اینکه ما همان روز نخست عازم اصفهان بودیم. آن را به عنوان رفع خطر بزرگی از سرمان حساب کردیم و صدقه دادیم.  در مسیر اصفهان هم شاهد صحنه دلخراشی از تصادف یک پراید بودیم که تازه رخ داده بود. همه سرنشینانش از بین رفته بودند....

پ.ن. : نويسنده: باباي اميرپارسا (به علت مشكل فني، نام تمامي يادداشتها از تولد تا ۷ سالگي اميرپارسا به اسم خودش تغيير كرده است!‌) 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم فروردین 1386ساعت 11:26  توسط بابای امیرپارسا  | 

    شب گذشته طبق قولی که داده بودیم، برای اولین بار امیرپارسا را به سینما بردیم. فیلم اخراجیها! جالب اینکه امیرپارسا تمام این مدت را با دقت زیاد به فیلم نگاه میکرد و هربار که میخواستم چیزی را برایش دوباره توضیح بدهم میگفت: "بابا، من خودم متوجه شدم" صدرا کوچولو هم واقعاً همکاری کرد و تمام مدت نمایش فیلم خوابید! بهرحال رفتن به سینما و دیدن فیلم روی پرده بزرگ آن و طنزهای کلامی و حرکتی شخصیتهای فیلم مخصوصاً ارژنگ امیرفضلی و اکبر عبدی تجربه و خاطره خوشی را برایش رقم زد،اگرچه صحنه های درام این فیلم به ویژه صدای ضبط شده کودک سرهنگ بسیجی و صحنه های مرگ مردم روستایی بر اثر بمب شیمیایی، آن را تعدیل کرد.

 

راستی آدرس وبلاگ صدرا کوچولوی تازه وارد اینست: http://18feb2007.blogfa.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم اسفند 1385ساعت 17:53  توسط بابای امیرپارسا  | 

 

۱۷ اسفند ، ۸ مارس که نام وبلاگ هم برگرفته از آن است، روز تولد امیرپارسا است. به لحاظ مشغله زیادی که داشتم نتوانستیم این روز را در خانه باشم و برای امیرپارسا تولد و یا حتی هدیه ای بگیرم. ... نیمه شب که از سر کار بازگشتم او همچنان بیدار بود و انتظارم را میکشید. بی آنکه هدیه ای بخواهد...

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم اسفند 1385ساعت 21:58  توسط بابای امیرپارسا  | 

    سلام. چند روزی این کوچولو اسم نداشت و امیرپارسا او را فلفلی یا نخودی یا نخود نمکی صدا میزد، در اسناد دو مطب هم که همون روزهای اول رفتیم یکجا امیررضا یکجا علیرضا نامش را ثبت کردند. ظاهراً با نظرات طبرستان هم، بسیاری از جمله خودمان فکر میکردیم که نام کودک تازه وارد امیررضا یا علیرضا است . اما بالاخره با پژوهشهای انجام گرفته تا روز دریافت شناسنامه یعنی ۱۳ اسفند، بالاخره نامش تثبیت گردید که فلسفه آن را انشالله در آینده که فرصت شد خواهم گفت.

با سپاس از همه و همچنین اعطای دیپلم افتخار به حاج رضای خودمان،

                                               نام  برگزیده برای ایشان صدرا میباشد.

                                                                      

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اسفند 1385ساعت 7:57  توسط بابای امیرپارسا  | 

                                

     نقاشیهای کودکان دنیای بسیار جالبی است. تماشای نقاشیهای امیرپارسا و شنیدن تفسیرهای کودکانه آن برایم بسیار جذاب است.

        giving flower as gift     Under the Sea Above the sea   War and gun

     البته این آقا کوچولو چند وقتی است به صرافت داستان گویی هم افتاده است. اخیرا به اصرار او ، در نقش کاتب آنچه گفت را نوشتم و بعد خودش شروع به تصویرگری آن کرد. به نظر من کار بسیار ابتکاری و بامزه ای شده است.

نوزاد جدید شباهت بسیار عجیبی به امیرپارسا دارد  

                                                امیرپارسا سال 1380 امیرپارسا(۱۳۸۱)

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم اسفند 1385ساعت 1:10  توسط بابای امیرپارسا  | 

       در ساعت ۲۳:۲۳ دقیقه یکشنبه شب، ۲۹بهمن ۱۳۸۵ مقارن با ۱۸ فوریه ۲۰۰۷ و ۲۹ محرم ۱۴۲۸خداوند دومین فرزند را به ما عطا کرد. من و امیرپارسا ساعتها در بیمارستان پشت در اتاق عمل منتظر دیدنش بودیم. و بالاخره خانم پرستار ما را صدا زد تا قبل از بردنش به بخش و در حالیکه لحظاتی از تولد او گذشته بود آن را ببینیم امیرپارسا اینقدر ذوق داشت که همه عوامل بیمارستان را متوجه خودش کرده بود. همراهان بیماران دیگر از سرخوشی امیرپارسا و خنده های او لحظه ای غمهای خود را فراموش کرده بودند ... بهرحال ساعت ۲ بامداد ما دو نفر به خانه بازگشتیم درحالیکه او برای آمدن برادر جدید به خانه لحظه شماری میکند...

      البته این برادر جدید و یا به عبارت دیگر تازه وارد خانه ما هنوز اسم ندارد دلیل اصلیش هم این بود که تا همین اواخر فقط به دنبال اسامی دختر بودیم که یکهو ! متوجه شدیم باید دنبال اسم پسر بگردیم. یکی از دوستان ما که به شوخی امیرپاتریس (لومومبا) را پیشنهاد داده بود! اما نامهای: پوریا، دارا، کسری، پرهام، امیررضا، علیرضا، مهرداد، مهرزاد، کوشا، پارسا، صدرا فرنام، بهراد ...  از جمله اسامی بوده که بیشتر از همه مطرح شده اما هنوز نمیدانیم او را به چه نامی صدا کنیم!!!! البته در میان این اسامی، امیرپارسا از امیررضا بیشتر خوشش می آید دلیل آن هم این است که به قول خودش  "هر دو امیر داریم به هم میخوره" بهرحال این اسم گذاری هم بایستی حداکثر تا دو سه روز آینده انجام شود و آنچه که اهمیت دارد نام نیکو نهادن بر فرزند است. راستی اسمش چه خواهد شد؟

     این کوچولو واقعا کوچولو است. حتی از امیرپارسای ۸/۲ کیلویی ما هم کم وزن تر! ریزه میزه بودن او دستمایه طنزهای امیرپارسا شده است. اما انصافاً رفتار امیرپارسا با این تازه وارد به دور از هرگونه حسادت و با محبت بسیار زیاد است. از اینرو نه تنها مشکل برخی از خانواده ها را در زمان ورود فرزند جدید  نداریم بلکه حضور امیرپارسای تقریباً ۵ ساله، نگرانیهای ما را کمتر کرده است...

                                             

 

     حیفم آمد در این رابطه  افاضات شیخ طبرستان را در مورد حکمت فرزند داشتن یا جنسیت آن را که در وبلاگ ترجمه مطبوعاتی بیان کرده بود، به همراه نظرات عالمانه ایشان را در مورد ایامی که این دو کودک مابه دنیا آمده اند  در اینجا منعکس نکنم. البته فکر نکنید این تراوشات ربطی به اقامت ایشان در سرزمین وحی دارد، چون پیش از این هم چنین بودند!

     یک ایه ای است در قران که می فرمایدْ" خدا به هرکه بخواهد پسر میدهد بهرکه بخواهد دختر میدهد و به هرکه بخواهد هم پسر وهم دختر میدهد و اگر بخواهد به کسی نه دختر و نه پسر میدهد: یهب لمن یشا الذکور و یهب لمن یشاء اناثا و يزوجهم ذکرانا و اناثا و الخ...

     "انشالله این امیر رضا لومومبا والنتاینی نوید بخش یک دختر برای خاندان ناظمی باشد واقعا این خاندان دو نسل است که دختر ندارد چقدر سخت است

     تولد امیر رضا ناظمی را به شما و خانواده محترم تبریک میگویم امیدوارم که مثل باباش فعال بشه ولی برام جالب است که هشت مارس که مصادف با روز جهانی زن است امیرپارسا متولد می شه و دیروز که روز والنتاین بود امیررضای شما در هر حال اسمش رو اگه امیروالنتاین هم بذارید بدک نیست مبارک مبارک باشه اشالله

   از ایشان که درصدد هستند  نام امیررضا را تثبیت کنند  تشکر میکنم. اما خدمتشون عرض کنم اسمش یک چیز دیگر است....

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام بهمن 1385ساعت 7:11  توسط بابای امیرپارسا  | 

این هم عکس امیرپارسا با امیرعلی (نوه عموی بابای امیرپارسا) البته امیرپارسا در کنار امیر علی خیلی ریزه میزه است. اختلاف سنی این دو نفر یکسال و دو سه ماه بیشتر نیست ولی خوب! شاید بابای ورزشی!  داشتن باعث شده که ماشاا.. هیکلها به قول معروف"فیل و فنجون" بشه.

امیرپارسا و امیرعلی دو نوه عمو

                       

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 20:6  توسط بابای امیرپارسا  | 

    امروز جمعه، تصمیم گرفتیم امیرپارسا را به نمایشگاه اسباب بازیها ببریم. البته انگیزه اصلی رفتن به آنجا،  استفاده از محیطی شاد و مفرح که فکر میکردیم مناسب کودکان است بود. از نزدیکیهای هتل لاله، نزدیکیهای خیابان خجاب گرفتار ترافیک سنگینی شدیم که مربوط به نمایشگاه بود. بالاخره پس از نیم ساعت که به جلوی درب کانون رسیدیم، بچه ها را پیاده کردم و خودم توانستم در بلوار کشاورز جایی برای پارک کردن پیدا کنم.

    وقتی که وارد سالن کانون میشوید هوای گرفته و ازدحام بیش از حد جمعیت بیشتر از همه چیز جلب توجه میکند. بعد از اینکه چند متری جلو رفتیم، واقعاً در میان ازدحام جمعیت گیر افتاده بودیم. این بود که فوراً تصمیم به عقب نشینی گرفتم و به جایی رفتیم که غرفه ای وجود نداشت و کمی از تراکم جمعیت کاسته شده بود. بعد از آن، امیرپارسا را روی دوش خودم گذاشتم و توانستم یک دور سریع بزنم . با توجه به اینکه قدم کمی بلندتر از بقیه بود و به کیفیت برگزاری این نمایشگاه حساس شده بودم ، مشاهداتم هم کمی با بقیه تفاوت داشت:

    - مردم بچه های معصوم خود را به اینجا آورده بودند و حالا که میدیدند توی این شلوغی گیر افتاده اند قصد داشتند هرجور هست راهی باز کنند تا بتوانند مسیر را تا انتها طی کنند و بچه ها را میدیدیم که در حالی که عطش دیدن اسباب بازیها و سایر سرگرمیهای داخل غرفه ها را داشتند با فشار جمعیت به جلو رانده میشدند. 

    - موکتهایی  که مسئولین نمایشگاه  کف مسیر پهن کرده بودند به درستی روی زمین نصب نشده بود و اکثر جاها بر اثر رفت و آمد یا  لوله شده بود یا تبدیل به ناهمواریهای مصنوعی شده بود، بنابراین هراز گاهی یک آدم بزرگ یا یک بچه سکندری میخورد و نقش زمین میشد،

    - صدای بلندگوی نمایشگاه مرتب از مردم میخواست که پس از بازدید، محل نمایشگاه را سریعاً ترک کنند، مسئولین بیسیم به دست هم مرتبا به مردم میگفتند که حرکت کنید، لطفا ً نایستید! پس برای چه مردم به آنجا آمده بودند؟!

    - توی این اوضاع، غرفه مگی هم سوپهای "گالینا بلانکا" را در لیوانهای یکبار مصرف به بازدیدکنندگان میداد. توی این ازدحام و هل دادن ها، خوردن نصف لیوان سوپ بدون ریختن آن روی خودت یا دیگری واقعاً جایزه داشت.

    -  در غرفه ماشینهای پدالی که عرضش ۲ متر و طولش ۴ متر بود، بچه ها برای نشستن چند لحظه ای روی این وسایل لحظه شمار ی میکردند و وقتی هم مینشستند بخاطر کوچکی غرفه و ازدحام جمعیت فقط کمی با فرمانش بازی میکردند و فقط میتوانستند به اندازه نیم پدال آن را به جلو و عقب ببرند و نه بیشتر. بعدش هم باید پیاده میشدند تا نفر بعدی سوار شود. در اینجا بودن پدرمادرهایی که سر نشاندن فرزندشان روی صندلی این ماشینها با هم به جروبحث میپرداختند. یاد فیلم دوران کودکیم افتادم، همان کودک جنوبی که عشق ساز زدن داشت " مونوم ساز بزنوم..." و اون صاحب ساز که فقط میگذاشت یک دم ساز بزند..

    - فرفره های ۱۵۰۰ تومانی یکی از اسباب بازیهای مورد پسند بازدیدکنندگان بود! جالب اینکه غرفه مذکور که هزاران عدد از این فرفره ها را در کارتن داشت نمیتوانست به موقع آنها را به اصطلاح "سوار" کند و مردم هم پول به دست التماس میکردند که یکی از آنها را بخرند. مسئولین غرفه هم میگفتند یک ساعت دیگر حاضر میشود. نه کس میتوانست در جای خودش بایستد و نه امکان دوباره بازگشتن به این غرفه بود. واقعاً این ۴ نفر در غرفه نمیتوانستند از قبل فرفره ها را آماده کنند؟

    - تنها غرفه ای که خرید کردم، غرفه گوی های مغناطیسی بود که مدتی بود قصد خریدش را داشتم. زمانی که تصمیم گرفتم ۹۶ تکه ای آن را (۸۵۰۰ تومان ) بخرم، مقایسه ای بین آن و ۱۱۰ تکه ای آن کردم اما  مسئول غرفه انگار که میخواهم سیب زمینی یا پیاز بخرم از این کار کلافه شده بود. فقط فکر گرفتن پول بود و لاغیر. عجب نمایشگاهی بود .

    بهرحال معنای نمایشگاه اسباب بازی کودکان را هم فهمیدیم. تنها چیزی که به آن توجه نشده بود، آسایش خاطر بچه ها و برنامه ریزی برای  کودکان بود. محل نمایشگاه بسیار پرترافیک، سالنهای نمایشگاه بسیار کوچک و فاقد تهویه مناسب، زمین سالنها دشمن کودک و بزرگ و امکان بازدید از غرفه ها  بسیار اندک...  مطلب دیگر اینکه میگفتند اولین نمایشگاه اسباب بازی ملی اما چیزی که در آنجا یافت نمیشد اسباب بازیهای وطنی بود....

    ... امشب در خبر تلویزیون میدیدم که "طبق تحقیق متخصصان انگلیسی، خواب رفتن کودکان در صندلیهای مخصوص آنها در ماشین میتواند به کاهش اکسيژن خون در آنها منجر شود، بنابراین توصیه میکرد در زمان قرار گرفتن کودکان در آنها از خوابیدن یا متمایل شدن سر آنها به یک سمت جلوگیری شود" . ناخودآگاه یاد نمایشگاه اسباب بازی خودمان افتادم که صدای تقلا و ناله بچه ها در آن فضای نامساعد بغیر از برخی از  پدرمادرها نمیتوانست کسی را متوجه اوضاع نابسامان آنها کند. توجه آنها به بچه ها کجا و توجه ما کجا!

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آذر 1385ساعت 0:36  توسط بابای امیرپارسا  |